
Szóval vissza térve az eredeti kérdésemre.
Miért nem működik a stratégia?
Ezen gondolkodtam a héten, hogy vajon miért nem működik egy cég életében megfelelően a meghatározott stratégia?
Úgy látom és tapasztalom, hogy minden szervezet életében a változás nehéz, mert az emberek alapvetően nem akarnak változtatni.
Jobban mondva, félnek a megszokott dolgokon változtatni. Pedig, ha végtelen játékként tekintünk az üzletünkre - az az hosszú távon szeretnénk fent maradni - az az egy biztos, hogy a jövő bizonytalan és a taktikánkat ehhez a folyamatosan változó környezethez kell alakítanunk.
Azonban a stratégiánk az fix. Azt ha egyszer meghatároztunk, akkor azon ne akarjunk folyton változtatni. Miért? Mert mi a stratégia?
A stratégia nem más mint a szervezet célja, miértje, küldetése, jövőképe és iránya. A taktika pedig arról szól, hogy hogyan érjük el a célunk, miértünk, küldetésünk.
Amikor a két fogalom között nem teszünk különbséget, akkor a dolgozok káoszt fognak érzékelni. Összezavarodnak, nem fogják érteni, hogy mi miért következik vagy mit eredményez.
Elveszik a fókusz, úrrá lesz mindenkin a frusztráció és megnő a feszültség.
Hogyan lehet ezt elkerülni?
Ha egyszer kimondtuk, akkor azon másnap ne változtassunk.
Tűzzünk ki célokat, mérjük azokat és kövessük nyomon a megvalósításukat.
Ehhez pedig a legfontosabb és ahogy Simon Sinek fogalmaz:
"Függetlenül attól, hogyan akarunk játszani, a legfontosabb, hogy őszintén vállaljuk fel döntésünket magunk és mások előtt" - Simon Sinek, Véges és végtelen játék.